Biele zlato menom porcelán

Dnes si už nevieme predstaviť každodenný život bez keramického riadu a iných predmetov z keramiky, či už majú názov fajansa, kamenina alebo porcelán. Servisy používame na bežné i slávnostné stolovanie alebo obdivujeme unikátne staršie kusy na výstavách a v expozíciách múzeí. Tvary a dekorácie týchto predmetov majú často pôvod v orientálnych vzoroch, napriek tomu, že boli vyrobené v Európe.

Čo viedlo európskych remeselníkov napodobňovať čínsky a neskôr aj japonský porcelán? Bola to najmä cena, ale aj túžba po poznaní výrobného procesu, pretože dovážaný porcelán bol nevídaným tovarom a vtedajšia Európa nepoznala krehký, jemný, ale zároveň dosť pevný druh keramiky. Zároveň dovoz porcelánu nestačil pokryť tento dopyt. Porcelán bol oceňovaný ako drahý kov, a preto bol nazývaný aj bielym zlatom.

Do tajov porcelánu s orientálnymi vzormi zavedie návštevníkov Bojnického zámku Mgr. Katarína Malečková prostredníctvom prednášky Európska produkcia keramiky podľa orientálnych vzorov.
Prednáška, ktorá je súčasťou dvanásťdielneho cyklu Za zámockou bránou..., sa uskutoční 19. októbra 2017 o 16:00.  Vstupenky budú v predaji v pokladnici múzea pred začiatkom prednášky.