Generálny
partner SNM:

Podujatia na rok 2015

VALENTÍNSKY VÍKEND NA ZÁMKU
Romantické noci vo dvojici

POZOR NOVINKA! NOČNÉ PREHLIADKY

13. 2. - 15. 2. 2015

Slovenské národné múzeum - Múzeum Bojnice si vás dovoľuje pozvať na podujatie venované zaľúbeným, ktorí si chcú na Deň sv. Valentína pripomenúť svoju lásku.

Bojnický zámok opäť po roku otvára svoje brány zamilovaným v období sviatku svätého Valentína. Príďte si vo svetle sviečok a faklí vyznať svoju lásku, vyskúšať jej vytrvalosť v rôznych dávnych hrách z čias bohatého rodu Thurzo. Preneste sa na koniec 15. storočia do komnát hradu,  v ktorých sa už o chvíľu chystá svadba dcéry palatína Uhorska Stanislava III., Evy Thurzovej, so Štefanom Pogrányim. Čo všetko musel snúbenecký pár zdolať, aké dobové povinnosti vykonať a zvládnuť, aby si mohol povedať svoje áno. Staňte sa vzácnymi hosťami na ich svadobnej veselici. Spoločne so vznešeným zamilovaným párom si vyskúšate svoju vernosť, odovzdanosť, záujem o milovaného, naučíte sa šermovať, tancovať renesančné tance, či v hradnej kuchyni namiešať "lektvar lásky" s Annou Rozinou, Evinou matkou, ktorá bola považovaná za chýrnu bosorku. V mene lásky, pod rúškom noci prežite romantické chvíle dávnych obyvateľov Bojnického zámku na vlastnej koži.

Vyskúšajte si dvorenie s puncom stredoveku vo svetle fakieľ a sviečok, pretože tento rok začíname až o 17.00 h do 21.00 h.

V prípade veľkého záujmu sa budú otvaracie hodiny valentínských nočných prehliadok predlžovať.

Do zamilovania panstvo!

Vstupné:
Dospelý 1 osoba 10 €
Dieťa od dovŕšenia 6 rokov do dovŕšenia 18 rokov a študent 8 €
Dieťa od dovŕšenia 3 rokov do dovŕšenia 6 rokov 1 €
   
Príplatok za:  
Použitie fotoaparátu 2 €
Použitie videokamery 5 €
   
Iné:  
Certifikát vernosti v cene vstupného


VEĽKONOČNÉ PRECHÁDZKY ZÁMKOM

2. 4. - 6. 4. 2015

Slovenské národné múzeum - Múzeum Bojnice pripravilo pri príležitosti veľkonočných sviatkov pre svojich návštevníkov milé prekvapenie.

Podujatie Veľkonočné prechádzky zámkom patrí medzi najmladšie podujatia v priestoroch múzea. Po prvýkrát bolo realizované v roku 2007. Odvtedy sa do ponuky podujatí dostáva každoročne. Návštevníci majú počas tohto podujatia príležitosť inšpirovať sa výzdobou zámku a prezrieť si zbierkové predmety súvisiace s jarným obdobím.

Zelený štvrtok
Veľký piatok
Biela sobota
Veľkonočná nedeľa
Veľkonočný pondelok
10:00 - 15:00 h
10:00 - 15:00 h
10:00 - 16:00 h
10:00 - 16:00 h
10:00 - 16:00 h

MEDZINÁRODNÝ FESTIVAL
DUCHOV A  STRAŠIDIEL

MŔTVE NEVESTY

30. 4., 1 - 2. 5. 2015
7. 5. - 10. 5. 2015
15. 5. - 17. 5. 2015

Medzinárodný festival duchov a strašidiel ako špeciálny produkt kultúrneho turizmu v spojení s bojnickým zámkom je venovaný domácim i zahranicným návštevníkom v rámci cestovného ruchu na hornej Nitre.

Inscenované podujatie sa každorocne sústreduje na tie udalosti a príbehy z dejín bojnického zámku, ktoré v sebe skrývajú historické prekvapenia a strašidelné motívy zo známych legiend a povestí, v rámci volnejšie adaptovaného literárneho scenára.

MŔTVE NEVESTY

Na XXII. Medzinárodnom festivale duchov a strašidiel v Bojniciach sa chystá SVADBA, aká tu ešte nebola!

...už idú..zástupy neviest zo všetkých kútov sveta! .......už idú, pochod si spievajú vo svoj deň... ...už vijú biele závoje, už kážu rozochvieť kostolné zvony... a hlávky biele plné rozprávok...Alebo nie? Nie veru!! ..nejdú, len sa tak tackajú a mrmlú si čosi..... Ah, až teraz jasne vidieť ich závoje...žltnú sa a kde tu z nich i moľa vyletí... ..A miesto bim-bam veselého... umieračik vrieska navôkol. ....a hlávky biele?... plné červov a ohlodané..
Čo chýba im? .... Pulz!

Hudba, tanec, spev, bujará zábava aj návaly emócií... o to na našej svadbe nebude núdza. Veď neviest je hneď niekoľko a každá chce vyrozprávať svoj príbeh...

Bojnický zámok je ako v histórii tak i v súčasnosti preslávený najkrajšími, najveľkolepejšími i najznámejšími svadbami. Neexistuje romantická duša, ktorá by netúžila po svadbe v jednej z jeho komnát. Preto sa aj naši hlavní hrdinovia Katarína Noffry, rozhádaní manželia Pálffyovci, utrápená Bianca Sforza, tehotná kráľovná z Anjou či rafinovaná Beatrix Aragonská s kráľom Matyášom rozhodnú znova si po rokoch sľúbiť vernosť, tentoraz na Bojnickom zámku.

Na XXII. Festivale duchov a strašidiel si po druhý krát povedia svoje áno. Tentoraz v strašidelnom, krvavom, mŕtvolnom štýle.

Vstupné:
Dospelý 1 osoba 10,00  €
Dieťa od dovŕšenia 6 rokov do dovŕšenia 18 rokov 5,50  €
Dieťa od dovŕšenia 3 rokov do dovŕšenia 6 rokov 3,00  €
   
Príplatok za:  
Použitie fotoaparátu 2,00  €
Použitie videokamery 5,00  €

 MEDZINÁRODNÝ DEŇ DETÍ NA ZÁMKU

1. 6. 2015

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí pripravilo Slovenské národné múzeum - Múzeum Bojnice pre detských návštevníkov zámku zaujímavý program.

(ilustračný plagát je z roku 2014)

ROZPRÁVKOVÝ ZÁMOK

11. 6. - 14. 6. 2015
18. 6. - 21. 6. 2015
27. 6. - 28. 6. 2015


Rozprávkový zámok vznikol ako reakcia na predstavy návštevníkov, spojených s filmovými a televíznymi rozprávkami realizovanými v interiéroch a exteriéroch bojnického zámku.

Toto podujatie v sebe spája rozprávkové predispozície romantickej kultúrnej pamiatky s čarom rozprávok. Je to náučná a ušľachtilá zábava pre deti a mládež určená ako odmena za ich vynaložené úsilie počas školského roku.

(ilustračný plagát je z roku 2014)

Vstupné:
Dospelý 1 osoba -----
Dieťa od dovŕšenia 6 rokov do dovŕšenia 15 rokov -----
Dieťa od dovŕšenia 2 rokov do dovŕšenia 6 rokov -----
   
Príplatok za:  
Použitie fotoaparátu -----
Použitie videokamery -----

BOJNICKÉ KULTÚRNE HUDOBNÉ LETO

Koncerty vážnej hudby v podaní domácich i zahraničných hudobných a speváckych  telies. 

SUPERNOC NA ZÁMKU - Muzikál

6. 8. - 9. 8. 2015

Ak máte radi strašidlá či rozprávky na bojnickom zámku, určite si zamilujete aj Slávnosti života - Supernoc na zámku.

(ilustračný plagát je z roku 2014)

Chcete sa báť? Máte radi históriu? Chcete stretnúť ducha? Chcete vedieť čo sa deje v noci na bojnickom zámku? Tak k nám príďte! Tie najsmutnejšie osudy zmiešané s krutosťou bývalého panstva zažijete na vlastnej koži.

Zimomriavky Vás neminú...

od 18,00 hod. do 22,00 hod.

Vstupné:
Dospelý 1 osoba -----
Dieťa/mládež do dovŕšenia 18 rokov -----
   
Príplatok za:  
Použitie fotoaparátu -----
Použitie videokamery -----

Bojnický zámok, okrem významnej a bohatej histórie, skrýva i množstvo legiend a povier, ktoré prežili stáročia a žijú v povedomí ľudu dodnes. Zvláštnosťou je, že najväčší počet z nich opisuje život a  konanie zákerného správcu hradu Bojnického, Petra Pókyho.

V roku Pána 1490 venoval spravodlivý kráľ Matej, Bojnický hrad aj s panstvom, svojmu nemanželskému synovi, Jánovi Korvínovi. Mladučký kráľovič vymenil starého kastelána Rafaela Majthényho, kvôli nedôvere a spriahnutí sa s biskupom Urbanom Dóczym  a na jeho miesto vymenoval zadunajského zemana Petra Pókyho.
Do rúk mu dôverčivo zveril celé panstvo, správu hradu a vyberanie daní. Nový kastelán sa veľmi rýchlo začal cítiť ako doma. Zvyšoval neustále poddanské poplatky, obmedzoval práva Bojničanov a kruto sa choval voči hradným. Dokonca sa časom začal prehlasovať za samostatného pána hradu. Od chorej reality v jeho hlave ho už delila len smrť vlastného pána, Jána Korvína. A tak sa o ňu pokúsil cez najatých vrahov, ktorí kráľoviča čakali v kúpeľoch. Našťastie sa tak nestalo a preto roku Pána 1496, bol za  pokus o vraždu svojho pána  a úkoria spáchané na jeho majetku a poddaných, odsúdený a následne popravený na námestí sv. Juraja v Budíne.

Život kastelána podčiarkujú reálne historické fakty a listiny, ale i legendy. Slávnosti života, s podtitulom Supernoc na zámku, vyrozprávajú hneď tri. Legendu o Bielej panej – Zuzane Podhradskej, ktorú Póky pripravil o život, ďalej o vílach z jazera a nešťastnej Aničke, ktorej nepomohol a utopila sa spolu so svojim dieťaťom a nakoniec tú najslávnejšiu, Legendu o skamenených Pókyho dukátoch. V roku 2006 bol príbeh spracovaný v muzikálovej forme, v réžii Vojtech Bartka a s hudbou Róberta Mankoveckého, v produkcii Speváckeho zboru sv. Martina v Bojniciach. Tentoraz sa kastelán Póky predvedie v miestnostiach a na chodbách hradu, ktorý obýval a ovládal. Máte sa na čo tešiť, okrem výbornej hudby, výkonov hercov, spevákov a tanečníkov sa budete i báť. Zimomriavky, potrápenie bránice, ale i očných kanálikov vás neminie!


VŠETCI NA ZÁMOK

18. 9. - 20. 9. 2015

Bojnický zámok ako sídlo Slovenského národného múzea – Múzea Bojnice je známy rôznymi netradičnými podujatiami, ktoré lákajú do Bojníc domácich i zahraničných turistov. Tohtoročnú jeseň ozvláštni zámok nové podujatie s názvom Všetci na zámok!!!

Bude to inscenovaná prehliadka Bojnického zámku v dňoch 18. 9. – 20. 9. 2015, ktorá návštevníkom priblíži každodenný život všetkých jeho obyvateľov (aristokratov, rytierov, dvorných dám, služobníctva i domácich a úžitkových zvieratiek). Návštevníci budú svedkami vážnych i úsmevných situácií, ktoré počas prechádzky zámkom zažijú na vlastnej koži. Vrcholným zážitkom bude ich pobyt v Huňadyho sále s výnimočným skvostom Bojnického zámku, najväčším barokovým lustrom v strednej Európe.

Tak teda...Hurá na zámok!!!

Vstupné:
Dospelý 1 osoba -----
dôchodca nad 65 rokov  -  zľava 1,00 € -----
študent - zľava 3,00 € -----
Dieťa od dovŕšenia 6 rokov do dovŕšenia 15 rokov -----
Dieťa od dovŕšenia 3 rokov do dovŕšenia 6 rokov -----
Dieťa do dovŕšenia 3 rokov -----


Príplatok za:

 
Použitie fotoaparátu -----
Použitie videokamery -----

(ilustračný plagát je z roku 2014)

Svätý Mikuláš

4. - 5. 12. 2015

Stretnutie detských návštevníkov s Mikulášom spojené s odovzdávaním mikulášskych balíčkov.VIANOCE NA ZÁMKU

8. 12. 2015 - 6. 1. 2016

Vianoce na zámku je podujatie, kedy návštevníci v zámockých komnatách objavia nádherne vyzdobené vianočné stromčeky, ukážky stolovania i tradičné vianočné zvyky...

Vstupné:
Dospelý 1 osoba -----
Dieťa od dovŕšenia 6 rokov do dovŕšenia 15 rokov -----
Dieťa od dovŕšenia 3 rokov do dovŕšenia 6 rokov -----
Dieťa do dovŕšenia 3 rokov -----

Príplatok za:

 
Použitie fotoaparátu -----
Použitie videokamery -----

(ilustračný plagát je z roku 2014)

späť