Generálny
partner SNM:
VALENTÍNSKY VÍKEND NA ZÁMKU
Romantické noci vo dvojici

POZOR NOVINKA! NOČNÉ PREHLIADKY

14. 2. - 16. 2. 2014

Slovenské národné múzeum - Múzeum Bojnice si vás dovoľuje pozvať na podujatie venované zaľúbeným, ktorí si chcú na Deň sv. Valentína pripomenúť svoju lásku.

Ako prebiehalo prvé zamilované stretnutie dvoch mladých ľudí v stredoveku, čo sa smelo a čo nie, čo si mohol dovoliť mladý muž voči dáme a čo všetko museli vedieť a prekonať kým prišiel prvý bozk? Tak to sa dozviete na zámku v Bojniciach počas Valentínskeho víkendu. Sprevádzať vás komnatami bude najzamilovanejší pár v histórii zámku, Zuzana Podhradská a Peter Laskársky.

Vyskúšajte si dvorenie s puncom stredoveku vo svetle fakieľ a sviečok, pretože tento rok začíname až o 17.00 h do 21.00 h.

V prípade veľkého záujmu sa budú otvaracie hodiny valentínských nočných prehliadok predlžovať.

Do zamilovania panstvo!

Vstupné:
Dospelý 1 osoba 10,00 €
Dieťa od dovŕšenia 6 rokov do dovŕšenia 18 rokov 7,00 €
Dieťa od dovŕšenia 3 rokov do dovŕšenia 6 rokov 1,00 €
   
Príplatok za:  
Použitie fotoaparátu 2,00 €
Použitie videokamery 5,00 €
   
Iné:  
Certifikát vernosti v cene vstupného


VEĽKONOČNÉ PRECHÁDZKY ZÁMKOM

17. 4. - 21. 4. 2014

Slovenské národné múzeum - Múzeum Bojnice pripravilo pri príležitosti veľkonočných sviatkov pre svojich návštevníkov milé prekvapenie.

Podujatie Veľkonočné prechádzky zámkom patrí medzi najmladšie podujatia v priestoroch múzea. Po prvýkrát bolo realizované v roku 2007. Odvtedy sa do ponuky podujatí dostáva každoročne. Návštevníci majú počas tohto podujatia príležitosť inšpirovať sa výzdobou zámku a prezrieť si zbierkové predmety súvisiace s jarným obdobím.

Zelený štvrtok
Veľký piatok
Biela sobota
Veľkonočná nedeľa
Veľkonočný pondelok
10:00 - 15:00 h
10:00 - 15:00 h
10:00 - 16:00 h
10:00 - 16:00 h
10:00 - 16:00 h

MEDZINÁRODNÝ FESTIVAL
DUCHOV A  STRAŠIDIEL

30. 4. - 3. 5. 2014
7. 5. - 11. 5. 2014

Zlosovanie vstupeniek k podujatiu MFDS 2014 sa uskutočnilo dňa 22. 5. 2014 a všetci výhercovia boli o výhre informovaní listom dňa 23. 5. 2014.

Medzinárodný festival duchov a strašidiel ako špeciálny produkt kultúrneho turizmu v spojení s bojnickým zámkom je venovaný domácim i zahraničným návštevníkom v rámci cestovného ruchu na hornej Nitre.

Inscenované podujatie sa každoročne sústreďuje na tie udalosti a príbehy z dejín bojnického zámku, ktoré v sebe skrývajú historické prekvapenia a strašidelné motívy zo známych legiend a povestí, v rámci voľnejšie adaptovaného literárneho scenára.

KRKAVEC
zlovestný šum krídel!

Milí návštevníci!

XXI. ročník MFDS bude veľkolepým vstupom do ďalšieho desaťročia obľúbeného podujatia  a neopomenie dôležité artikle: strašidelnosť, pútavosť a humor. Hraná – strašidelná prehliadka zámku po skúsenostiach s predošlými ročníkmi ponúkne výborné herecké výkony, živý spev, hudbu, scénické tanečné choreografie, tajomnú atmosféru svetla a tmy, kostýmy a hlavne strašenie!
Na základe spomenutých skutočností, koho iného priviesť k životu, ako svetoznámeho uhorského vládcu, ktorého príbeh je zaujímavý, drsný, tajomný, láskavý, neopomenuteľný v histórii sveta, ktorý dokonca miloval Bojnice s hradom, kde rád sedával pod starou lipou.

 Kráľ Matej I. Huňady, zvaný Korvín.

Legenda o erbe...
Havran sa stal heraldickým symbolom rodu Huňadyovcov. Podľa legendy sa kráľ Žigmund pri ťažení proti moldavskému kniežaťu zastavil na sedmohradskom hrade Deva. Tu sa dcéra istého Boera podvolila jeho záletníckym chúťkam a keď pri návrate z moldavskej zeme znova navštívil ten istý hrad, Boerova dcéra mu oznámila, že je ťarchavá. Keď to kráľ počul, podaroval jej drahocenný prsteň ako záruku toho, že po narodení dieťa môže priviezť na budínsky hrad, kde z neho urobí šľachtica. Dievča onedlho porodilo Jána, ale keď sa s ním chystala do Budína, priletel krkavec a ukradol trblietavý prsteň. Po dlhých ťažkostiach sa klenot podarilo znovu získať až po jeho zastrelení. Dievčina so synom Jánom dorazila na kráľovský dvor, pred tvárou vládcu ukázala prsteň a vyrozprávala mu príbeh o havranovi. Kráľ svojmu synovi, daroval hrad Hunyad, a tak ho začali nazývať Jánom z Hunyadu. Tak sa havran s prsteňom dostal do erbu Huňadyovcov. Jánov druhorodený syn Matej sa stal kráľom a kvôli čiernemu vtákovi v erbe si začali hovoriť Korvín (corvus - havran).
Krkavce/havrany boli v starých európskych kultúrach považované za sprostredkovateľov komunikácie medzi svetom mŕtvych a živých. Bolo to možno prirodzene spôsobené tým, že v zimných mesiacoch sa vyskytovali veľmi blízko ľudských obydlí. Považovali ich za nečistých, pretože sa živili mršinami a mŕtvolami. V dobách minulých bývala veľká úmrtnosť kvôli bojom o územia a následným epidémiám. Čiastočne to mohla spôsobovať aj ich dlhovekosť a učenlivosť. Tiež ich označovali za ohlasovateľov smrti, pretože sa povrávalo:
„Keď havran trikrát na okno obydlia zobákom zaklope, do roka človek v ňom dokope!“

Námet MFDaS: Mgr. Ján Papco
Scenár, réžia MFDaS: Vojtech Bartko
Autor úspešných MFDaS: r. 2011 Strašidelný majáles, r. 2012 Prebudený des
Hudba: Róbert Mankovecký
Choreografie: Jana Švorcová

Všetky vstupenky z podujatia MFDS - Krkavec budú zaradené v žrebovaní o hodnotné ceny.

  1. Auto Seat Leon na víkend v Prievidzi
  2. Víkendový pobyt v penzióne Teddy Bojnice
  3. Rodinná vstupenka na podujatie Rozprávkový zámok 2014
  4. Rodinná vstupenka na podujatie Slávnosti života 2014
  5. Rodinná vstupenka na podujatie Rytierske dni 2014
  6. Rodinná vstupenka na podujatie Vianoce na zámku 2014
  7. Rodinná vstupenka na klasickú historickú prehliadku zámku v roku 2014Zlosovanie vstupeniek k podujatiu MFDS 2014 sa uskutočnilo dňa 22. 5. 2014 a všetci výhercovia boli o výhre informovaní listom dňa 23. 5. 2014.

Zlosovanie vstupeniek k podujatiu MFDS 2014 sa uskutočnilo dňa 22. 5. 2014 a všetci výhercovia boli o výhre informovaní listom dňa 23. 5. 2014.

Vstupné:
Dospelý 1 osoba 10,00 €  
Dieťa od dovŕšenia 6 rokov do dovŕšenia 15 rokov 5,00 €  
Dieťa od dovŕšenia 3 rokov do dovŕšenia 6 rokov 3,00 €  
   
Príplatok za:  
Použitie fotoaparátu 2,00 €   
Použitie videokamery 5,00 €   

 MEDZINÁRODNÝ DEŇ DETÍ NA ZÁMKU

30. - 31. 5. 2014

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí pripravilo Slovenské národné múzeum - Múzeum Bojnice pre detských návštevníkov zámku zaujímavý program.

 

ROZPRÁVKOVÝ ZÁMOK

11. 6. - 15. 6. 2014
18. 6. - 22. 6. 2014

Rozprávkový zámok vznikol ako reakcia na predstavy návštevníkov, spojených s filmovými a televíznymi rozprávkami realizovanými v interiéroch a exteriéroch bojnického zámku.

Toto podujatie v sebe spája rozprávkové predispozície romantickej kultúrnej pamiatky s čarom rozprávok. Je to náučná a ušľachtilá zábava pre deti a mládež určená ako odmena za ich vynaložené úsilie počas školského roku.

Každoročne volí realizačný tím jedinečnú nosnú tému, ktorá je určená výhradne pre daný ročník. V roku 2014 by sme v rámci podujatia Rozprávkový zámok radi zaspomínali na jedného z najväčších rozprávkarov sveta – Hansa Christiana Andresena. 
Pre podujatie Rozprávkový zámok sme si z jeho tvorby vybrali štyri rozprávky, kde dobro víťazí nad zlom, láska nad nenávisťou. Návštevníkom Rozprávkového zámku chceme ponúknuť rozprávkové príbehy Palculienka, Princezná na hrášku, Cisárove nové šaty a Škaredé káčatko. Ak detskí návštevníci pomôžu rozprávkovým postavičkám správne sa rozhodnúť, získajú symboly veľkého rozprávkara Andersena (Kvietok symbolizujúci lásku, Hrášok symbolizujúci všetkých malých, Ihlu symbolizujúcu usilovnosť a Pierko symbolizujúce písanie) a stanú sa Veľkými majstrami rozprávok. 

Vstupné:
Dospelý 1 osoba 10,00 €  
Dieťa od dovŕšenia 6 rokov do dovŕšenia 15 rokov 5,00 €  
Dieťa od dovŕšenia 2 rokov do dovŕšenia 6 rokov 3,00 €  
   
Príplatok za:  
Použitie fotoaparátu 2,00 €   
Použitie videokamery 5,00 €   

 

BOJNICKÉ KULTÚRNE HUDOBNÉ LETO

Koncerty vážnej hudby v podaní domácich i zahraničných hudobných a speváckych  telies. 

SLÁVNOSTI ŽIVOTA - SUPERNOC NA ZÁMKU
Muzikál


7. 8. - 10. 8. 2014

Ak máte radi strašidlá či rozprávky na bojnickom zámku, určite si zamilujete aj Slávnosti života - Supernoc na zámku.

Chcete sa báť? Máte radi históriu? Chcete stretnúť ducha? Chcete vedieť čo sa deje v noci na bojnickom zámku? Tak k nám príďte! Tie najsmutnejšie osudy zmiešané s krutosťou bývalého panstva zažijete na vlastnej koži.

Zimomriavky Vás neminú...

od 18,00 hod. do 22,00 hod.

Vstupné:
Dospelý 1 osoba 10,00 €  
Dieťa/mládež do dovŕšenia 18 rokov 7,00 €  
   
Príplatok za:  
Použitie fotoaparátu 2,00 €   
Použitie videokamery 5,00 €   

Bojnický zámok, okrem významnej a bohatej histórie, skrýva i množstvo legiend a povier, ktoré prežili stáročia a žijú v povedomí ľudu dodnes. Zvláštnosťou je, že najväčší počet z nich opisuje život a  konanie zákerného správcu hradu Bojnického, Petra Pókyho.

V roku Pána 1490 venoval spravodlivý kráľ Matej, Bojnický hrad aj s panstvom, svojmu nemanželskému synovi, Jánovi Korvínovi. Mladučký kráľovič vymenil starého kastelána Rafaela Majthényho, kvôli nedôvere a spriahnutí sa s biskupom Urbanom Dóczym  a na jeho miesto vymenoval zadunajského zemana Petra Pókyho.
Do rúk mu dôverčivo zveril celé panstvo, správu hradu a vyberanie daní. Nový kastelán sa veľmi rýchlo začal cítiť ako doma. Zvyšoval neustále poddanské poplatky, obmedzoval práva Bojničanov a kruto sa choval voči hradným. Dokonca sa časom začal prehlasovať za samostatného pána hradu. Od chorej reality v jeho hlave ho už delila len smrť vlastného pána, Jána Korvína. A tak sa o ňu pokúsil cez najatých vrahov, ktorí kráľoviča čakali v kúpeľoch. Našťastie sa tak nestalo a preto roku Pána 1496, bol za  pokus o vraždu svojho pána  a úkoria spáchané na jeho majetku a poddaných, odsúdený a následne popravený na námestí sv. Juraja v Budíne.

Život kastelána podčiarkujú reálne historické fakty a listiny, ale i legendy. Slávnosti života, s podtitulom Supernoc na zámku, vyrozprávajú hneď tri. Legendu o Bielej panej – Zuzane Podhradskej, ktorú Póky pripravil o život, ďalej o vílach z jazera a nešťastnej Aničke, ktorej nepomohol a utopila sa spolu so svojim dieťaťom a nakoniec tú najslávnejšiu, Legendu o skamenených Pókyho dukátoch. V roku 2006 bol príbeh spracovaný v muzikálovej forme, v réžii Vojtech Bartka a s hudbou Róberta Mankoveckého, v produkcii Speváckeho zboru sv. Martina v Bojniciach. Tentoraz sa kastelán Póky predvedie v miestnostiach a na chodbách hradu, ktorý obýval a ovládal. Máte sa na čo tešiť, okrem výbornej hudby, výkonov hercov, spevákov a tanečníkov sa budete i báť. Zimomriavky, potrápenie bránice, ale i očných kanálikov vás neminie!


VŠETCI NA ZÁMOK

25. 9. - 28. 9. 2014

Bojnický zámok ako sídlo Slovenského národného múzea – Múzea Bojnice je známy rôznymi netradičnými podujatiami, ktoré lákajú do Bojníc domácich i zahraničných turistov. Tohtoročnú jeseň ozvláštni zámok nové podujatie s názvom Všetci na zámok!!!

Bude to inscenovaná prehliadka Bojnického zámku v dňoch 25.9. – 28.9.2014, ktorá návštevníkom priblíži každodenný život všetkých jeho obyvateľov (aristokratov, rytierov, dvorných dám, služobníctva i domácich a úžitkových zvieratiek). Návštevníci budú svedkami vážnych i úsmevných situácií, ktoré počas prechádzky zámkom zažijú na vlastnej koži. Vrcholným zážitkom bude ich pobyt v Huňadyho sále s výnimočným skvostom Bojnického zámku, najväčším barokovým lustrom v strednej Európe.

Tak teda...Hurá na zámok!!!

Vstupné:
Dospelý 1 osoba 9,00 €
dôchodca nad 65 rokov  -  zľava 1,00 € 8,00 €
študent - zľava 3,00 € 6,00 €
Dieťa od dovŕšenia 6 rokov do dovŕšenia 15 rokov 4,50 €
Dieťa od dovŕšenia 3 rokov do dovŕšenia 6 rokov 2,00 €
Dieťa do dovŕšenia 3 rokov zdarma


Príplatok za:

 
Použitie fotoaparátu 2,00 €
Použitie videokamery 5,00 €

Svätý Mikuláš

5. a 6. 12. 2014

Stretnutie detských návštevníkov s Mikulášom spojené s odovzdávaním mikulášskych balíčkov.VIANOCE NA ZÁMKU
SVET LÁSKY, KRÁSY A NÁDEJE

9. 12. 2014 - 6. 1. 2015

Vianoce na zámku je podujatie, kedy návštevníci v zámockých komnatách objavia nádherne vyzdobené vianočné stromčeky, ukážky stolovania i tradičné vianočné zvyky...

Bojnický zámok sa v období Vianoc premení na zázračný svet s príjemnou vôňou ihličia, plný trblietavých svetiel a tajomnej atmosféry očakávaných prekvapení.
Detskí návštevníci sa môžu tešiť na balíček so sladkosťami, ktorý dostanú zdarma, až do minutia zásob.

Vstupné:
Dospelý 1 osoba 8,00 €
Dieťa od dovŕšenia 6 rokov do dovŕšenia 15 rokov 3,50 €
Dieťa od dovŕšenia 3 rokov do dovŕšenia 6 rokov 1,00 €
Dieťa do dovŕšenia 3 rokov zdarma

Príplatok za:

 
Použitie fotoaparátu 2,00 €
Použitie videokamery 5,00 €späť